Acth –koe

ACTH -kokeella tutkitaan lisämunuaisen kykyä tuottaa kortisolia. Tutkimus tehdään Lasten hoitokeskuksessa.

Miksi tehdään?

Kokeen tarkoituksena on tutkia ACTH -lääkeaineen avulla lisämunuaisen kykyä tuottaa kortisolia. Kortisolin tuotto voi alentua lisämunuaisen sairauden, aivolisäkkeen sairauden tai suuriannoksisen pitkäkestoisen kortikosteroidilääkityksen vuoksi.

Tutkimukseen valmistautuminen

Koe tehdään aamulla. Ennen koetta saa syödä ja juoda normaalisti.

Tutkimuspäivän aamuna ei saa ottaa  kortikosteroidilääkkeitä;  Hydrocortison, Hydrocortone, Prednisolon, Dexametason, Medrol tai Solomet. Astmalääkkeet: Flixotide, Pulmicort, Budesonid

Tutkimusta varten lapselle laitetaan laskimokanyyli. Halutessanne lapselle voidaan edeltävästi laittaa iholle puudutusvoidetta.

Tutkimuksen suorittaminen

Kokeen alussa lapselle asetetaan laskimokanyyli, josta otetaan verinäyte kaksi kertaa ja annetaan tutkimuslääke. Tutkimus kestää n. tunnin. Verinäytteiden ottamisen välillä  lapsi voi leikkiä ja oleskella päiväosaston odotusaulassa.

Tutkimuksen loputtua on lupa ottaa mahdollisesti käytössä oleva kortikosteroidilääke. Otathan oman lääkkeen mukaan.

Tarvittaessa saatte lisätietoja Lasten hoitokeskus p. 014 269 1974 klo 8-14